Przemysł jest to bardzo ważny dział gospodarki kraju. Dzięki temu iż cały czas się rozwija poprawia się jakość życia ludzi na świecie. Pomimo tego iż słowo przemysł może kojarzyć się tylko z produkcją na wielką skalę, to tak naprawdę jest on obecny wszędzie wokół nas. Małe zakłady przemysłowe produkują bardzo części bez których nie mogłyby być wykonywane prace z dużych projektów. W tym artykule opiszemy trzy zagadnienia, a dokładniej skupimy się na trzech produktach, które być może wydają się proste i powszechnie dostępne, ale bez nich nie udałoby się wykonać wielu projektów. Tak więc postaramy się przybliżyć działanie i zastosowanie kołków sd, uszczelnień siłowników oraz kabli chłodzonych powietrzem.
Kołki sd
Kołki sd używane są w celu połączenia ze sobą elementu stalowego z elementem żelbetowym. Taki sposób montażu (za pomocą kołków) jest obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Sworznie są bardzo często stosowane w przemyśle budowlanym ze względu na to jak bardzo trwałe połączenia można wykonać dzięki nim. Używa się ich w budowach mostów, kładek. Łączenie kołków sd z elementami stalowymi konstrukcji można wykonywać na dwa sposoby, które są uzależnione od średnicy kołków. Sposób pierwszy to przypawanie kondensatorowe które jest wykorzystywane w przypadku cienkich blach. Wykonuje się je za pomocą specjalnego pistoletu w którym końcówka wytwarza łuk elektryczny, a ten z kolei topi dół kołka oraz wybraną część podłoża. Drugim sposobem jest przypawanie łukowe które odbywa się podobnie do kondensatorowego, natomiast służy do łączenia kołków o średnicy do 25mm i grubszych podłoży.
Uszczelnienia siłowników
Uszczelnienia mają za zadanie głównie nie dopuszczać do wycieków różnych substancji oraz płynów na przykład tych smarujących czy też chłodzących w elementach urządzeń. Uszczelnienia siłowników dzielimy na: tłokowe, pierścienie prowadzące, zgarniające, uszczelnienia dławiące oraz o-ringi i x-ringi. Przy wyborze właściwego uszczelnienia istotne jest aby wziąć pod uwagę warunki w jakich będzie wykonywana praca czyli temperatura, ciśnienie, prędkość, czynnik roboczy oraz rodzaj ruchu (obrotowy, posuwisto- zwrotny). Uszczelnienie tłokowe ma za zadanie zablokowanie przepływu oleju pomiędzy tłokiem a rurą cylindrową i musi być odporne na ścieranie i łatwe w montażu. Główną funkcją uszczelnienia dławicowego jest przede wszystkim zapobieganie wycieku płynu hydraulicznego. Jeżeli chodzi o uszczelnienia typu pierścień, to są one przeznaczone dla średnio obciążonych aplikacji
Kabel chłodzony powietrzem
Tego rodzaju kable mają specjalną budowę i wykorzystuje się głównie w spawaniu elementów. Dzięki dobraniu odpowiedniego osprzętu kabel chłodzony powietrzem może dłużej wykonywać pracę, gdyż proces chłodzenia zmniejsza ryzyko przegrzania. Kable tego rodzaju wyposażone są w rękojeść pistoletową oraz posiadają standardową dyszę gazową i rurkę stykową. Kable chłodzone powietrzem są dostępne w przekrojach od 150mm2 do 600mm2. Dostępne w różnych długościach.