Gekony lamparcie stają się coraz bardziej popularne. Ta urocza jaszczurka jest obecnie najchętniej hodowanym w Polsce gadem. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z potrzeb tego stworzenia, a tym samym nie zapewnia mu odpowiednich warunków życia.
Jakie terrarium wybrać?
Terrarium dla gekona lamparciego powinno być przeszklone (przynajmniej z przodu) w innym wypadku zwierze będzie zbyt odizolowane i nie oswoi się odpowiednio szybki, my natomiast nie będziemy w stanie dyskretnie monitorować jego samopoczucia i stanu zdrowia. Tematem spornym jest wielkość terrarium. Na ogół przyjmuje się, że minimalne wymiary to 45x45x30 dla jednego dorosłego osobnika. Każda kolejna sztuka oznacza dodatkowe 20 cm długości i 10 cm szerokości. Są to wymiary minimalne, co oznacza, że im więcej przestrzeni- tym lepiej. Dość popularny jest pogląd, że w zbyt dużych terrariach zwierzęta „dziczeją”, wydaje się jednak, że jest to raczej wygodna wymówka do trzymania tych zwierząt w ciasnocie. Kolejną kwestią jest to, jak urządzić terrarium dla gekona lamparciego.
Wyposażenie i dekoracje
Ponieważ gekon lamparci jest jaszczurką ciepłolubną, konieczne będzie zainstalowanie dodatkowego ogrzewania. W najcieplejszym miejscu (wyspie ciepła) powinno ono zapewniać temperaturę 35-40 stopni, a w najchłodniejszym- około 20 stopni. Choć gekon ten prowadzi nocny tryb życia, trzeba go również doświetlać przez 12 godzin na dobę. W terrarium konieczne jest urządzenie kryjówki (lub kryjówek, jeśli mamy więcej gekonów), w którym zwierze będzie mogło ukryć się przed naszym ciekawskim wzrokiem. Kryjówkę zazwyczaj urządza się w chłodniejszej części, jednak najlepiej dać gekonowi wybór i zapewnić kilka miejsc w różnych strefach.
Z powodów higienicznych dno należy wysypać ściółką. Nie może to być piasek, ani drobny żwir, który gekony często zjadają, można natomiast użyć grubego żwiru, kamieni, a nawet ręczników papierowych, choć te ostatnie nie wyglądają zbyt estetycznie.
Terrarium dla gekona lamparciego powinno również zapewniać możliwość wspinaczki. Najlepsze i najbardziej przypominające naturalne środowisko zwierzęcia będą skalne półki, które można również zastąpić kawałkami drewna lub gałęziami.